Ayın İlham Veren Sanatçısı: Bülent Ortaçgil
Deniz B.
Saturday June 1 2019, 12:00 AM
Ayın İlham Veren Sanatçısı: Bülent Ortaçgil

Bu ayın ilham veren sanatçısı, her birinde ayrı bir hikaye anlattığı zamansız şarkı sözleri, akılda kalan yumuşak melodileri ve kendine özgü tarzıyla Türkçe müziğin tartışmasız en başarılı ve üretken müzisyenlerinden, Bülent Ortaçgil .


Bülent Ortaçgil'in Çocukluğu ve Gençliği


Bülent Ortaçgil , 1 mart 1950 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Ankara’da başladığı okul hayatına İstanbul Sultanahmet İlkokulu'nda devam etti. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji'nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi'ni kazandı. Babası Zafer Ortaçgil askeri tıp doktoru, annesi Nesrin Hanım ise ev hanımıydı. 1953'te kardeşi Ercüment, 1961'de ise kız kardeşi Bahar dünyaya geldi.


Bülent Ortaçgil'in Müzikle Tanışması


Lise yıllarında müzikle tanışan Ortaçgil, Maarif Koleji'nde sınıf arkadaşlarıyla beraber gitar çalmaya başladı. Aynı okulda bir üst sınıfta okuyan Mazhar Alanson ’la birlikte amatör müzik çalışmaları yapmaya başlayan Ortaçgil, o dönemde  bir araya geldiği arkadaşlarıyla bol bol müzik yapıyor, farklı gruplar kurarak müzik alanında kendini durmadan geliştiriyordu. 15 yaşında ilk bestesi " Second Time Around "'ı yapan Ortaçgil, o yıllarda The Beatles , Cat Stevens , Donovan ve Bob Dylan 'ın tarzlarından etkilenmişti. Milliyet Gazetesi Liselerarası Müzik Yarışması'nda Maarif Koleji'ni temsil eden grupta yer alan Ortaçgil, grubun hem vokali hem de davulcusuydu. Davulu bırakıp sadece vokale odaklanan Ortaçgil, 1968'de bas gitarda Ahmet Güvenç , gitarlarda Fatih Hunca ve Osman Kayaalp , klavyede Galip Boransu ’nun yer aldığı Filozoflar grubunu kurdu. Bu grupla gazinolarda konser vermeye başlamışlardı fakat lise mezuniyetiyle birlikte grup dağıldı. Lise yıllarındayken müziğin dışında tiyatroya da ilgi duyan Ortaçgil, liselerarası bir tiyatro yarışmasında en iyi yardımcı oyuncu ödülünü kazandı. Aynı yarışmada en iyi oyuncu ödülünü Rutkay Aziz almıştı.


Bülent Ortaçgil'in Profesyonel Müzik Kariyeri


1960'ların sonunda bir yandan kardeşi Ercüment Ortaçgil ile birlikte kurduğu müzik grubuyla çalışmalarına devam ederken, bir yandan solo müzik kariyerine odaklandı ve Attilâ İlhan gibi şairlerin şiirlerini şarkılaştırmaya başladı. 1971'de Kimya Fakültesi öğrencisi iken kendi bestelerinden oluşan ilk 45’liği " Anlamsız / Yüzünü Dökme Küçük Kız " yayımlandı. İlk 45’liği ile yavaş yavaş fark edilmeye başlayan Ortaçgil’in İlk albümü “ Benimle Oynar Mısın? ”, 1974 yılında, ilk 45'liğinde olduğu gibi sadece " Bülent " adıyla, Ali Kocatepe 'ye ait 1 Numara Plakçılık şirketinden yayınlandı. Türk pop müzik tarihinin en önemli albümlerinden biri olarak kabul edilen bu albümde Ortaçgil, Onno Tunç ve Ergun Pekakcan 'la çalıştı. Albümde " Benimle Oynar Mısın? ", " Olmalı mı, Olmamalı mı? ", " Kediler ", " Her Şey Sevgiyle Başlar ", " Şık Latife ", " Suna Abla " ve " Yağmur " gibi günümüzde hala pek çok sanatçı tarafından yorumlanan, popülerliğini her dönemde koruyan, klasikleşmiş şarkılar bulunuyordu.Albüm sonrası müzik teorisi ile ilgili çalışmalarına ağırlık vermeye başlayan Ortaçgil, Ali Kocatepe'nin teklifiyle masallar için müzik besteleyerek 1976'da “ 3 Masal ” isimli bir albüm yayınladı. İçinde 3 şarkının olduğu bu plak, pek başarılı olamadı. Aynı sene üniversiteyi bitirip, evlenen Ortaçgil, müzik kariyerine on yıllık bir ara vererek kimya mühendisliği yapmaya başladı. Bu dönemde bir yıl kadar Norveç'te yaşadı.Bülent Ortaçgil'in Fikret Kızılok ile Tanışması ve Çekirdek Sanat Evi Yılları


Ortaçgil, hayatının dönüm noktası olacak bir dönemin başlangıcı olduğundan habersiz şekilde, 1980'lerin başında kendisi gibi müziğe ara vermiş olan Fikret Kızılok ile tanıştı. Bostancı'da kurdukları “ Çekirdek Sanatevi ” konserlere ve albüm kayıtlarına ev sahipliği yaptı. Ortaçgil’in Erkan Oğur ve Yaz Baltacıgil'in çaldığı “Rüzgâra Söylenen Şarkılar” isimli albümü 1984 yılında bu evde kaydedildi. Bu canlı kayıtta, Benimle Oynar Mısın? albümünden bazı şarkılar ve daha önce yayınlanmamış şarkılar yer alıyordu. Bu albümden bir sene sonra, 1985 yılında,  Fikret Kızılok ile birlikte yine Çekirdek Sanatevi kayıtlarından oluşan “ Biz Şarkılarımızı.. ” adlı albümü yayınlandı. Birbirlerinin şarkılarını söyleyip eşlik ettikleri bu albümde ortak bestelerinin dışında Ortaçgil’in " Mum ", " Deniz Kokusu ", " Nereye Sokağı ", " Memurun Şarkısı " gibi şarkıları da yer alıyordu. Bülent Ortaçgil ve Fikret Kızılok, bu dönemde TRT için çocuk şarkıları kaydettiler. Ortaçgil - Kızılok ortaklığı 1986 yılında Pencere Önü Çiçeği isimli albümle sonlandı. Bu albümde de yine " Bir Nihavend Yalnızlık " " Güneşin Aynasında ", " Uyusun da Büyüsün " gibi ortak bestelerin dışında her iki sanatçının solo çalışmaları da yer alıyordu. 1988'de Fikret Kızılok ile “ Bu Kalp Seni Unutur Mu? ” albümünün yapımında yer alan Ortaçgil, albümdeki şarkılara gitarıyla eşlik etti. Ortaçgil-Kızılok ikilisi, müzikal anlaşmazlıklar yaşamaya başlamaları sebebiyle yaklaşık 10 yıllık birlikteliklerinin ardından yollarını ayırdı. Ortaçgil, aynı dönemde eşinden de ayrıldı. Kimya mühendisliğini de tamamen bırakmaya karar veren sanatçı, 37 yaşında müziğe temelli dönüş yaptı.90’lı ve 2000’li yıllarda Bülent Ortaçgil


Solo kariyerine verdiği 16 yıllık aranın ardından 1990'da “ 2. Perde ” isimli albümüyle müzik piyasalarına geri dönen Ortaçgil'in bu albümdeki en büyük destekçisi albümdeki  bütün enstrümanlara hayat veren Onno Tunç oldu. " Bu İş Çok Zor Yonca ", " Bozburun ", " Çığlık Çığlığa " gibi çok bilinen Ortaçgil şarkılarının olduğu albümden hemen bir yıl sonra “ Oyuna Devam ” albümünü yayınlayan Ortaçgil, bu albümde 10 yıl boyunca müzik yapmaya devam edeceği arkadaşları   Erkan Oğur , Cem Aksel ve Gürol Ağırbaş ile bir araya gelmişti. 1994'te “ Bu Şarkılar Adam Olmaz ” isimli dördüncü stüdyo albümü yayınlayan Ortaçgil, Serdar Ateşer , Akın Eldes gibi sanatçılarla çalıştı. Erkan Oğur ile çalışmalarına devam eden Ortaçgil, 1996 yılında Erkan Oğur'un “ Bir Ömürlük Misafir ” albümüne adını veren parçanın sözlerini Sezen Aksu ile birlikte kaleme aldı. 1998'de yayınladığı “ Light ” albümü için eski ekibi Erkan Oğur, Cem Aksel ve Gürol Ağırbaş’ın yanı sıra Birsen Tezer ve Ozan Doğulu gibi sanatçılarla da bir araya geldi. " Mavi Kuş ", " Eylül Akşamı ", " Şarkılarım Senindir " gibi şarkılarla birlikte dönemin siyasal karmaşasından hareketle bestelediği " Normal " şarkısının da bulunduğu albüm, yine Türk pop müzik tarihinin mihenk taşı albümlerinden biri olarak arşivlerde yerini aldı. 2000 yılında Türkiye’de yapılmış en başarılı tribute çalışmalarından biri olan “ Ortaçgil İçin Söylenmiş Ortaçgil Şarkıları ” albümü yayınlandı. Albümde Sezen Aksu , Levent Yüksel , Şebnem Ferah , Bulutsuzluk Özlemi , Teoman , Zuhal Olcay , Mirkelam , Haluk Levent , Yaşar gibi birçok popüler müzik sanatçısı, en sevilen Ortaçgil şarkılarını seslendirdi. Bu albümden 3  yıl sonra “ Gece Yalanları ” albümü yayınlandı. Ortaçgil’in kemik ekibinin yanında Baki Duyarlar 'ın da yer aldığı albüm, caz sound’ları içeren bir albümdü. 2010 yılında çıkan “ Sen ” albümü ise Ortaçgil’in müzikalitesiyle yoğrulmuş çoğunlukla deniz temalı şarkılardan oluşuyordu. 2017 yılında bu albümdeki şarkıların yanı sıra klasikleşmiş Ortaçgil şarkılarını da içeren senfonik konser olarak kaydedilmiş “ Senfonik Ortaçgil ” albümü yayınlandı. Albüm DVD olarak da piyasaya sürüldü. Bazı Ortaçgil şarkıları sinema filmlerinde kullanıldı. 2004'te Müslüm Gürses , Neredesin Firuze filmi için " Sensiz Olmaz "ı, 2011'de  Aşk Tesadüfleri Sever filminde Mehmet Günsur, "Eylül Akşamı"nı yorumladı.Uzun zamandır hayatını Bozburun’da sürdürmekte olan Ortaçgil’e bizlere armağan ettiği onlarca güzel şarkı için teşekkür ediyor, tınılarıyla her kuşaktan insanın ruhuna dokunmaya, sözleriyle herkesi kendi iç dünyasında yolculuğa çıkarmaya devam etmesini diliyoruz.