AKILLARDA YER ETMİŞ UNUTULMAZ FİLM MÜZİKLERİ
Deniz B.
Saturday November 10 2018, 10:44 AM
AKILLARDA YER ETMİŞ UNUTULMAZ FİLM MÜZİKLERİ

Beyaz perdede izlediğimiz yerli ve yabancı yapımlar, bizi kurguları, görüntüleri ve oyunculuklarının yanı sıra müzikleriyle de etkiler. Bu etki bazen öyle büyük olur ki, bazı filmlerdeki önemli sahneleri müziklerinden ayrı düşünemeyiz. Hatta bazen filmin kendisini unuturuz, fakat müziklerini asla unutamayız.


İşte pek çoğumuzun gönlünü müzikleriyle fetheden, melodilerinin bıraktığı etkiyle aklımızda yer etmiş unutulmaz filmlerden bir kaçı…
UCUZ ROMAN (PULP FICTION)


Quentin Tarantino’ nun başyapıtlarından biri olan 1994 yapımı Ucuz Roman (pek çoğumuzun bildiği adıyla “Pulp Fiction”), ilk gösterim tarihinden bu yana geçen 20 yılı aşkın zaman içerisinde değerini git gide artırarak kült filmler arasında yerini aldı. Oscar’da 7 adaylığı ve 1 ödülü bulunan filmin müzikleri de en az kendisi kadar başarılı. 

KADIN KOKUSU (SCENT OF A WOMAN)


Al Pacino’ ya en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandıran 1992 yapımı Kadın Kokusu (Scent Of A Woman) filmi, dokunaklı hikayesi ve olağanüstü oyunculuk performansı ile hafızalarımıza kazınmıştı. Filmin efsanevi tango sahnesiyle kulaklarımızda yer etmiş “Por Una Cabeza” isimli parçanın bestesi, tangonun babası olarak kabul edilen Carlos Gardel’e ait.

AMELIE (LE FABULEUX DESTIN D'AMELIE POULAIN)


İzleyen herkesi derinden etkileyen Amelie filminin başarısında film müziklerinin etkisi oldukça büyük. Dinleyen herkeste pozitif etkiler bırakan Amelie soundtrack albümündeki Yann Tiersen imzalı bütün besteler adeta birer antidepresan niteliğinde.ÇİNGENELER ZAMANI (DOM ZA VESANJE)


Usta yönetmen Emir Kusturica tarafından beyaz perdeye aktarılan 1988 yapımı Çingeneler Zamanı filmi, muhteşem görüntüleri ve içimize işleyen hikayesiyle gönlümüzde ayrı bir yere sahip. Filmin etkisini güçlendiren meşhur “Ederlezi”” parçasının bestesi, ülkece pek sevdiğimiz Boşnak-Sırp müzisyen Goran Bregovic’e ait.

HABABAM SINIFI


Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı 1974 yapımı Hababam Sınıfı, yüzlerce kez izlense doyulmayacak Türk filmlerinin başında geliyor. Repliklerini ezbere bildiğimiz filmin merhum besteci Melih Kibar tarafından bestelenmiş o meşhur melodisi, çalınış hızına göre hem neşeli hem hüzünlü sahnelerin duygusunu yükseltme özelliğine sahip.AĞIR ROMAN


Türk sinemasının en etkileyici filmlerinden biri olan Ağır Roman, hikayesi, oyunculukları ve yarattığı gerçekçi atmosferiyle sinema derslerinde okutulacak türden bir yapım. Filme nakış gibi işlenmiş besteler ise en az hikâye ve oyunculuklar kadar etkileyici. Filmin soundtrack albümünde yer alan, “Ağla Sevdam”, “Resimdeki Gözyaşları” ve “Vurgun” gibi şarkılar, her dinleyişte gönlümüzü tekrar tekrar fethediyor.

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM


Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Atıf Yılmaz tarafından beyaz perdeye aktarılan 1977 yapımı Selvi Boylum Al Yazmalım, Kadir İnanır, Türkan Şoray ve Ahmet Mekin’in muhteşem oyunculukları ve yarattığı etkiyi perçinleyen müthiş melodileriyle Türk sinemasının medar-ı iftiharlarından biri. Filmin Cahit Berkay imzalı meşhur bestesi, tüm zamanların en etkileyici enstrümantal yapıtlarından biri.

EŞKIYA


Türk sinemasının yeniden yükselişe geçtiği dönemin başlangıç filmlerinden sayılan Eşkıya, Şener Şen, Uğur Yücel ve Kamran Usluer’in oyunculuklarıyla devleştiği, muazzam bir Yavuz Turgul filmi. Gitara yeni bir biçim getiren kıymetli müzisyen Erkan Oğur tarafından yorumlanan anonim “Fırat Ağıtı”, bu unutulmaz film sayesinde hayatımıza girdi ve girer girmez de çok sevildi.