Ayın İlham Veren Sanatçısı: Sezen Aksu
Deniz B.
Tuesday July 2 2019, 10:26 PM
Ayın İlham Veren Sanatçısı: Sezen Aksu

Bu ayın ilham veren sanatçısı, 70’lerden bugüne her dönemin hit şarkılarında imzası olan, neredeyse herkesin hayatının bir ya da birkaç dönemine sesiyle iz bırakmış, şarkı sözü yazarı, besteci, yorumcu ve adeta bir okul: Sezen Aksu .


Sezen Aksu'nun Çocukluğu ve Gençliği


sezenaksucocukluguailesi.jpg Sezen Aksu, Selanik'ten mübadele ile Türkiye'ye gelen bir anne ile Rizeli bir babanın kızı olarak 13 Temmuz 1954 yılında Denizli Sarayköy’de Fatma Sezen Yıldırım ismiyle dünyaya geldi. 3 yaşına geldiğinde annesi Fen Bilgisi öğretmeni Şehriban Hanım ve babası Matematik öğretmeni Sami Bey ile birlikte İzmir’e taşındı. Kardeşi Nihat ile beraber büyüyen Aksu, eğitim hayatına İzmir’de başladı. İzmir’in köklü okullarından İzmir Kız Lisesinden mezun olmasının ardından Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesine devam eden Aksu, 1974 yılında ikinci sınıftayken okulu bırakarak ilk plağını çıkarmak üzere İstanbul’a gitti.Sezen Aksu'nun Müzikle Tanışması


Gençlik yıllarında birçok sanat dalına merak salan Aksu, bir süre Cengiz Bozkurt'tan resim dersleri aldı. Tiyatro ve dans derslerine de bir yandan devam ettiği bu dönemde dansöz olma hayali kurmaya başladı. Fakat zamanla müziğe olan yeteneği ve ilgisi, Aksu’nun müzik dalına daha çok eğilmesine neden oldu. Sezen Aksu, 1975 yılında profesyonel müzik hayatına adım atarak Sezen Seley adıyla ilk 45’liği “ Haydi Şansım ”ı çıkardı. Çok az satan bu 45'liğinin ardından Sezen Aksu adıyla piyasaya çıkardığı ikinci 45'liği “ Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma ” beklediği ilgiyi yine göremedi. Nihayet 1976 yılında çıkardığı üçüncü 45’liği “ Olmaz Olsun/Vurdumduymaz ” ile beklediği çıkışı yakaladı. Bir dergiye verdiği röportajda, ilk iki plağını amatör bulduğunu ve gerçek çıkışını üçüncü plağı "Olmaz Olsun/ Vurdumduymaz" ile yapacağını söyleyen Sezen Aksu haklı çıkmıştı. "Olmaz Olsun/ Vurdumduymaz", 1976 yılının müzik listelerinde uzun süre bir numaradaki yerini korudu. 1976'da çıkan diğer 45'likleri " Kaç Yıl Geçti Aradan " ve " Kaybolan Yıllar "dan sonra 1978'de Hurşid Yenigün 'ün iki bestesine söz yazan sanatçı, " Gölge Etme/ Aşk " isimli 45'liğini piyasaya sundu. Artık Sezen Aksu çıkardığı tüm 45’liklerle müzik listelerinde haftalarca bir numarada kalıyordu. Son 45’liği ile aynı yıl, 1978 yılında ilk kaseti " Serçe " piyasaya çıktı. 1979 yılında “ İlk Gün Gibi/Yalancı ” ve “ Allahaşkına/Sensiz İçime Sinmiyor ” 45’liklerini yayınlayan Aksu, aynı yıl sinema sektörüne de giriş yaptı. Sanatçının ilk filmi, başrolünü Bulut Aras 'la paylaştığı; " A Star is Born" (Bir Yıldız Doğuyor) filminden uyarlanan ve bir Atıf Yılmaz filmi olan Minik Serçe oldu. Sezen Aksu bu tarihten sonra “ Minik Serçe ” adıyla anılmaya başladı.80’li Yıllar ve Sezen Aksu


1980 yılında “ Sevgilerimle ” albümünü çıkaran sanatçı, 1981'de Sezen Aksu Aile Gazinosu adlı müzikal için çalışmalar yaptı. Hasan Yüksektepe ile olan 3 gün süren ilk evliliğinin ardından Ali Engin Aksu ile evlenmiş ve Aksu soyadını almış olan sanatçı, 10 Temmuz 1981'de Beşiktaş Evlendirme Dairesi'nde 1983 yılına kadar sürecek olan üçüncü evliliğini yaparak Sinan Özer ile hayatını birleştirdi. 11 Kasım 1981'de oğlu Mithat Can Özer 'i doğurdu. Sezen Aksu, dördüncü ve son evliliğini 1993 yılında Ahmet Utlu ile yapacak, bu evliliği de 4 sene sürecekti.


1982 yılında Şan Müzikholü 'nde Sezen Aksu Aile Gazinosu gösterime girdi. Adile Naşit , Şener Şen , Ayşen Gruda ve Altan Erbulak ile aynı oyunu paylaşan Aksu, sahnede yedi farklı karakteri canlandırdı. Sonrasında “ Firuze ” albümünü yayımlayan sanatçı, aynı yıl, dönemin popüler Hey Dergisi tarafından " Yılın Kadın Şarkıcısı " seçildi. 1983 yılında Aksu, Hey'in Geleneksel Oskar Konseri'ne de Yılın Kadın Şarkıcısı olarak katıldı. 1984 yılında Eurovision Türkiye elemeleri için seslendirdiği “ 1945 ” isimli şarkısı ne yazık ki istenilen başarıyı elde edemedi. Aynı yıl “ Sen Ağlama ” isimli şarkısıyla bir sene boyunca müzik listelerinde ilk sırada yer aldı. 1985 yılında Eurovision elemelerine bir kez daha katılan Aksu, “ Küçük Bir Aşk Masalı ” isimli şarkıyı Özdemir Erdoğan ile birlikte seslendirdi. Fakat sonuç yine değişmedi ve Sezen Aksu’nun Eurovision’da Türkiye’yi temsil etme hayali gerçekleşememiş oldu. 1986'da " Git " ile büyük beğeni toplayan sanatçı, " Onyedi dergisi "nin Ocak 1986 sayısında okuyucu anketinde " 1985'in en büyük kadın şarkıcısı " seçildi. Aksu, 1988 yılında " Sezen Aksu'88 " isimli albümünü çıkardı ve yine büyük bir beğeni kazandı. Aynı şekilde 1989 yılında " Sezen Aksu Söylüyor " albümüyle hayranlarını yeni şarkılarıyla buluşturan Aksu, bu albümüyle de çok büyük bir beğeni topladı.90’lar, 2000’ler ve Sezen Aksu


1990’lı yılların başında televizyon dünyasına giriş yapan Aksu, Kanal 6 ’da “ Sezen Aksu Show ” isimli programı yapmaya başladı. Ardından Ferhan Şensoy ile kamera karşısına geçen Aksu, Büyük Yalnızlık isimli filmde rol aldı.


1991 yılında yayınladığı “ Gülümse ” albümü 2 milyondan fazla satış rakamına ulaşan Sezen Aksu, 1993 yılında yayınladığı “ Deli Kızın Türküsü ” albümü ile “ Küçüğüm ” ve “ Masum Değiliz ” gibi yine çok beğenilen şarkılara imza attı. Fakat, Sezen Aksu için bu albümün anlamı 1 sene sonra çok daha büyük olacaktı. 20 Mayıs 1994 tarihinde albümde beraber çalıştığı Uzay Heparı , motosikletiyle oyuncu Demet Akbağ 'ın duran haldeki arabasına çarparak bitkisel hayata girdi. O dönemde altı aylık evli olan ve kazadan önceki gün baba olacağını öğrenen Heparı, 31 Mayıs tarihinde hayata veda etti. Uzay Heparı’nın ardından Yas isimli parçayı yapan Aksu, kendisinin seslendiremeyeceğini düşündüğü şarkıyı Levent Yüksel ’in ikinci albümüne ekledi. Aynı yıl Sertab Erener ’in ikinci albümü Lâ’l ’in prodüktörlüğünü yapan Sezen Aksu, bu albümü Uzay Heparı’ya adadı. Sezen Aksu, 1996 yılında vefat eden ve hem büyük bir aşk yaşadığı hem de birlikte klasikleşen onlarca şarkıya imza attığı Onno Tunç 'a ithafen, aynı yılın yaz ayında " Düş Bahçeleri " albümünü çıkardı. 1997'de Goran Bregovic ile birlikte çalıştığı ve Balkan ritmiyle bestelenmiş şarkılardan oluşan " Düğün ve Cenaze " albümü yayınlandı. Son iki albümünde müzikal çizgisini farklılaştırdığını düşünen hayranları için 1998 yılında alışıldık “Sezen” şarkılarından oluşan " Adı Bende Saklı " isimli albümünü yaptı.2010 yılında Amerikan NPR radyosu tarafından belirlenen " 50 Büyük Ses " listesinde yer alan Sezen Aksu'nun, Nisan 2010'da İsveç'in başkenti Stockholm'de, Fahir Atakoğlu ile birlikte verdiği konser Türk ve İsveçli müzikseverler tarafından beğeniyle izlendi. Ocak 2016'da İstanbul da Volkswagen Arena’da sahne alan Sezen Aksu, sahnelere veda ettiğini açıkladı. Aksu, " Her bitiş yeni bir başlangıçtır. Üretmeye devam edeceğim fakat daha önceden söz verdiğim birkaç konseri de yaptıktan sonra sahneye veda ediyorum. İstanbul'da son konserim. Bugün 40 yılın anısına burada benimle olduğunuz için şükranla doluyum. " dedi. Aynı yıl Eylül'de tekrar müzik yapacağını açıkladı ve Ocak 2017'de yirmi üçüncü stüdyo albümü “ Biraz Pop Biraz Sezen ”i DMC aracılığıyla piyasaya sürdü.


“Sezen Aksu Okulu”ndan Mezun Olan Ünlüler


1990'da ilk olarak Sezen Aksu'nun o sıralardaki vokalisti Aşkın Nur Yengi , " Sevgiliye " albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı. Bir Sezen Aksu yapımı olan albüm bir milyon kadar sattı. Aksu, 1991'de Aşkın Nur Yengi'nin ikinci albümü " Hesap Ver "in yapımını da üstlendi. Bu albüm de Yengi'nin ilk albümü gibi yüksek bir satış elde etti. 1992'de Aksu vokalistlerine albüm yapmaya devam etti. Sertab Erener ile çalışan Aksu, Erener'in ilk albümü “ Sakin Ol ”u yayımladı. Albüm, beklenenin üzerinde satış rakamları elde etti. Bu albümden birkaç ay sonra, 1993 yılında Sertab Erener’in o zamanki eşi Levent Yüksel ile çalışan Aksu, bu kez Yüksel'in ilk albümü " Med-Cezir "i satışa sundu. Bu albüm de yüksek bir satış rakamına ulaşarak Levent Yüksel'i 90'larda tanınır biri hâline getirdi. Özellikle 90’lı yıllardan itibaren Sezen Aksu'nun vokalisti olmak, Aksu’nun desteğiyle müzik dünyasına yeni bir ismin kazandırılacağı anlamına geliyordu. Bu ticari bir şekle bürünmemiş ama adeta bir okul gibi işleyen sistemden Işın Karaca , Yıldız Tilbe , Zeynep Casalini , Hande Yener , Göksel , Mustafa Ceceli , Yaşar Gaga , Cihan Okan gibi isimler de “mezun” olmuş, kendilerine müzik piyasasında sağlam yerler edinmişlerdi. Sezen Aksu’nun tüm deneyimini genç müzisyenlere aktarmak istemesi, yetenekli isimlerin parlaması için elinden gelen yardımı esirgememesi ve bunu çok yürekten yapıyor olması, zamanla etrafında onun hakkında hep minnet dolu sözler söyleyen, ona hem büyük bir saygı hem de içten bir sevgi duyan sanatçıların sayısının çoğalmasına neden oldu.Hep bir ağızdan söylediğimiz şarkıları, Türk pop müzik tarihinde her biri ayrı bir öneme sahip olan albümleri, tadına doyulmaz birer müzik ziyafeti sunduğu konserleri ve esprili kişiliği sayesinde herkesin gönlünde taht kuran Sezen Aksu’nun daha nice yıllar bizi hem sesi hem yepyeni şarkılarıyla buluşturmaya devam etmesini diliyoruz.