Türk Televizyonlarinda Yayınlanan Müzik ve Ses Yarışmalarına Bir Bakış
laislabonita
Thursday December 13 2018, 10:22 PM
Türk Televizyonlarinda Yayınlanan Müzik ve Ses Yarışmalarına Bir Bakış

Tarihte bir yolculuk yapıp geçmişten günümüze türk televizyonlarıda yayınlanan müzik ve ses yarışmalarına göz atmak ister misiniz? Haydi hep beraber hafızalarımızı tazeleyelim.


 


HENÜZ DUYULMAYANLAR


Burhan Şeşen ’in sunduğu ve TV8 kanalında yayınlanan “Yorumsuz” programının içinde bir bölüm olarak yer alan Henüz Duyulmayanlar , gördüğü ilgi nedeniyle 2001 yılında ayrı bir program olarak yayınlanmaya başladı. Türk televizyonlarında yayınlanan ilk beste ve ses yarışması olan ve amatör müzisyenlere seslerini duyurmaları için fırsat tanıyan yarışmanın jürisinde Cem Karaca, Bülent Ortaçgil, Fatih Erkoç, Gürol Ağırbaş ve Ayşegül Aldinç gibi güçlü isimler yer alıyordu.


 


SING YOUR SONG


sing your song sarki yarismasi.jpg2002 yılında Show TV ’de yayınlanan Sing Your Song , sunuculuğunu Kargo grubundan Koray Candemir ’in yaptığı, Siemens Mobile’ın ana sponsorluğunda gerçekleşen ve daha çok Rock müzikle uğraşan grup ve müzisyenlerin yarıştığı bir formata sahipti. Birinciye Universal Müzik etiketiyle hazırlanacak bir “single” albüm kaydı, video klip, üç yılda üç albümü kapsayan profesyonel sanatçı sözleşmesi ve 10 bin euro değerinde hediye çeki vaadeden yarışmanın kazananı Emre Aydın ’lı 6.Cadde , ikincisi maNga , üçüncüsü ile Grup Kafein olmuştu.


 
POPSTAR TÜRKİYEpopstar turkiye sarki yarismasi.jpg


İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, Kanada gibi ülkerde farklı isimlerle yayınlanarak izleyicileri ekrana kitleyen yepyeni bir format, Popstar Türkiye adıyla Osmantan Erkır tarafından Türkiye’ye getirildiğinde yıl 2003’tü. Armağan Çağlayan, Ercan Saatçi, Deniz Seki ve Ahmet San'ın jüri koltuğunda oturduğu Popstar Türkiye , özellikle Armağan Çağlayan’ın ilginç yorumları, yarışmacıların özel hayatı, format olarak bir ilk olması gibi nedenlerle dikkatleri üzerine çekmiş, reyting rekorları kırmıştı. Abidin’in birinci, Firdevs’in ikinci, Bayhan’ın ise üçüncü olduğu Kanal D ’de yayınlanan yarışma, ikinci sezonunda kanal değiştirince ismi Türkstar olmuş, fakat eskisi kadar ilgi çekmemişti. 2006’da, Armağan Çağlayan, Bülent Ersoy, Yıldız Tilbe ve Hadise’nin yapımcısı Johan Hendrickx’ten oluşan yeni jürisiyle Star TV ’de tekrar yayına giren Popstar’ın sunucuları Osmantan Erkır ve Hadise’ydi.


 


AKADEMİ TÜRKİYE


akademi turkiye sarki yarismasi.jpg


Müzik ve ses yarışma formatlarının yükselişe geçtiği dönemde yayın hayatına başlayan Akademi Türkiye , büyük bir proje olarak Türk izleyicileriyle buluştuğunda sene 2004'tü. İlk sezonunu merhum Barış Akarsu 'nun kazandığı yarışma, Özgür Çevik ve Pınar Aydın gibi iki ismi de oyunculuk dünyasına armağan etmişti. Yarışmanın jüri koltuğundaki isimler, Meral Okay, Pelin Akat, Pieter Snapper, Yüksel Aytuğ, Reha Muhtar ve Cem Ceminay'dı.


 


POPSTAR ALATURKA


popstar alaturka sarki yarismasi.jpg


Popstar yarışması beklenenin üstünde bir ilgi görünce Osmantan Erkır aynı formatı TSM, arabesk, fantezi ve türkü ağırlıklı olarak Popstar Alaturka ismiyle Star TV ekranlarına taşıdı. 2006'dan 2009'a kadar aralıksız  süren yarışmanın ilk jürileri Bülent Ersoy, Orhan Gencebay, Armağan Çağlayan ve Ebru Gündeş'ti. Bülent Ersoy'un kadrodan hiç ayrılmadığı Popstar Alaturka'da bir dönem Gülben Ergen ve Metin Akpınar jürilik yaptı. Son olarak Fox TV ’de 2013 yılında yayınlanan yarışmanın Gencebay ve Ersoy'un yanındaki jüri üyeleri Serdar Ortaç ve Demet Akalın'dı.


 


ŞARKI SÖYLEMEK LAZIM


sarki sylemek lazim sarki yarismasi.jpgErol Büyükburç 'un ”Ben saksı mıyım?” çıkışıyla akıllarda yer edinen Şarkı Söylemek Lazım ,  ünlü isimlerin sanatçı koçları ile hazırlık yapıp performanslarını sergileyerek yarıştığı formatıyla iki sezon yayında kalmayı başardı. 2007 ve 2008 yıllarında Show TV ’de yayınlanan ve müzik direktörlüğünü Metin Özülkü’nin yaptığı Şarkı Söylemek Lazım’ın ilk sezon kazananı Zuhal Topal (koç: İlhan Şeşen), ikinci sezon kazananı ise Özgür Özberk (koç: Asuman Krause) olmuştu. Yarışmanın jüri koltuğunda Erol Büyükburç dışında Olcayto Ahmet Tuğsuz, Fuat Güner, İnci Çayırlı, Oray Eğin ve Eyşan Özhim oturuyordu. İkinci sezonunda yarışma, Zeynep Talu, Özdemir Erdoğan ve Ayşe Özyılmazel’den oluşan jürisiyle ekrana geldi. 


STAR AKADEMİ


star akademi turkiye sarki yarismasi.jpg


Akademi Türkiye'nin devamı niteliğindeki formatıyla 2011 yılında Star TV ’de yayınlanan Star Akademi , 11 hafta boyunca ekranlarda kaldı ve Giray Songül'ün şampiyonluğuyla sonuçlandı. Yarışmanın jüri koltuğunda Ajda Pekkan, Ertuğrul Özkök, Sertap Erener ve Samsun Demir oturuyordu. Eğitmen kadrosu ise müzik direktörü Atilla Özdemiroğlu, imaj-maker Zelia Kaplan ve koreograf Lauren Outlaw’dan oluşmaktaydı.


 


O SES TÜRKİYE


o ses trkiye mzik ve ses yarismasi.png


İlk bölümü 10 Ekim 2011'de Show TV’de yayınlanan O Ses Türkiye , bir çok ülkede The Voice ismiyle yayınlanan ve ilgi gören “koltuklu” formatın Acun Ilıcalı tarafından Türkiye getirilmesi ile Türk izleyicileriyle buluştu. 2013 yılından itibaren Acun Ilıcalı tarafından satın alınan tv8 kanalında yayınlanmaya başlayan ve bu sene 7.sezonuyla boy gösteren O Ses Türkiye, jüri üyelerinin daha ön planda olduğu bir formata sahip. O Ses Türkiye 'de bugüne kadar on farklı isim jüri koltuğunda oturdu. Yeni sezonuna Hadise, Murat Boz, Seda Sayan ve Beyazıt Öztürk’ten oluşan jürisiyle yine reyting sıralamalarında zirvede başlayan O Ses Türkiye’de bugüne kadar jüri üyeliği yapan diğer isimler: Mustafa Sandal, Hülya Avşar, Ebru Gündeş, Mazhar Alanson & Özkan Uğur, Hakan Özoğuz (Gökhan’la birikte), Sibel Can, Yıldız Tilbe ve Gökhan Özoğuz.


 


VE KAZANAN


ve kazanan sarki yarismasi.jpg


2014 yılında Star TV’de yayınlanmaya başlayan ve Şebnem Ferah ve Kenan Doğulu’dan oluşan jürisiyle dikkat çeken Ve Kazanan müzik yarışması , yarışmacıların oylama sonucunu bilmeden kendilerine önerilen parayı alıp çekilme hakkına sahip olduğu farklı bir formata sahipti. Dünyanın pek çok ülkesinde “ The Winner Is ” ismiyle  izlenme rekorları kıran fakat Türkiye’de yayınlandığı ilk sezonun sonunda ekranlara veda etmek zorunda kalan yarışmayı, Taylan isimli yarışmacı 1.olarak tamamladı ve 100.000 TL değerindeki büyük ödülün ve kendisi için yapılacak bir albümün sahibi oldu.


 


RISING STAR TÜRKİYE


rising star turkiye sarki ve mzik yarismasi.jpg


Mustafa Sandal, Demet Akalın, Gülben Ergen ve Fuat Güner'den oluşan jürisiyle 2015'in yazında ilk sezonuna başlayan Rising Star Türkiye 'de 1.olan isim Ferit Özkan Başeğmez'di. İkinci sezonunda Mustafa Sandal'ın dışındaki tüm jüri üyelerinin değişmesiyle Sandal'ın eşi Emina, İrem Derici ve Yılmaz Morgül'ün jüri koltuğunda oturduğu yarışmanın ikinci ve son sezonunun kazananı ise Ozancan Demir oldu.