Sesine İyi Bak: Ses Tellerini Korumanın Yolları
laislabonita
Tuesday January 22 2019, 10:27 PM
Sesine İyi Bak: Ses Tellerini Korumanın Yolları

Sesimiz hepimiz için çok değerli ancak özellikle kariyerini sesi üzerine kuranlar için ses tellerinin sağlıklı olması çok daha önemli. Bu yazıda ses sanatçıları, oyuncular ve seslendirme sanatçılarının en büyük sermayeleri olan seslerini koruyabilmeleri ve sağlıklı ses tellerine sahip olmaları için birkaç öneriyi bir araya getirdik. Keyifli okumalar..


SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN


Ses Tellerini Korumanın Yolları - Su içmek


Su içmenin cildimiz ve iç organlarımız üzerindeki olumlu etkisi tartışılmaz. Bu alışkanlığı hali hazırda edinmiş biriyseniz ses tellerinizin sağlığı için en önemli adımı atmışsınız demektir. Su içme alışkanlığına sahip değilseniz, bir an önce kendinizi bol bol su içmeye alıştırın. Çünkü ses tellerinizin kuruması, tahrişe bağlı ses kısıklığı yaşama ihtimalinizi artırır. Günde 8-10 bardak su içerek ses tellerinizi nemli tutabilirsiniz.


ZARARLI ALIŞKANLIKLARINIZDAN VAZGEÇİN


Ses Tellerini Korumanın Yolları . zararlı alışkanlıklar


Sigara, zaman içinde ses tellerini tahrip ederek ses çatallaşması ve kalınlaşmasına hatta ileri dönemlerde ses kaybıyla sonuçlanan dejeneretif hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Sigara içme alışkanlığından kurtulmak kendiniz ve sesiniz için yapacağınız en büyük iyiliktir. Pasif içicilik de ses telleri için oldukça zararlıdır. Sigara dumanının olduğu bir ortamdaysanız bol bol su içerek boğazınızı nemlendirmeye çalışabilirsiniz.


Alkol, kafein ve gazlı içecekler de herkesçe bilinen zararlarının yanında susuzluğa neden olduğu için ses tellerinin kuruyup tahriş olmasına neden olur. Bunları hayatınızdan tamamen çıkarmak en güzelidir. Eğer tüketiyorsanız da miktarları minimumda tutarak ve su içmeye özen gösterek ses tellerinize olan zararlarını azaltabilirsiniz.


EGZERSİZ YAPIN


Ses Tellerini Korumanın Yolları . egzersiz yapın


Sağlıklı ses ve ses telleri için vücudunuz sağlıklı ve formda olması gerekir. Düzenli egzersiz ile vücudunuzda meydana gelecek olumlu değişikliklerin hepsi sesinizin daha temiz, gür ve sağlıklı çıkmasını sağlar. Aldığınız oksijen miktarı ile tüm organlarınızla birlikte ses telleriniz de beslenir ve kendini onarıp güçlendirir. Yürüyüş, yüzme, pilates, fitness…zevkinize uygun bir egzersiz programını düzenli olarak uygularsanız vücudunuz gibi sesiniz de her daim genç ve dinç kalır.


BOĞAZ TEMİZLEME REFLEKSİNDEN KURTULUN


Ses Tellerini Korumanın Yolları - boğaz temizleme refleksi


Çoğunlukla farkında olmadan yapılan boğaz temizleme hareketi zamanla ses tellerini tahriş etmeye başlar. Bazı kişilerde bu refleks yerleşir ve sürekli tekrarlanan bir eyleme dönüşür. Öncelikle böyle bir alışkanlığınızın olup olmadığını fark etmeye çalışın ve eğer varsa yavaş yavaş bundan kurtulun. Her ne kadar ilk anda boğazı rahatlatan bir refleks gibi görünse de uzun vadede sesiniz için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu hareketin sıklaştığı zamanlarda birkaç yudum su içerek boğazınızı rahatlatabilirsiniz. Bazen havadaki toz zerrecikleri, küf ya da kimyasal madde kokuları da solunumunuzu olumsuz etkileyerek kısa kısa öksürmenize neden olabilir. Bu ortamlardan olabildiğince uzak durun. Eğer böyle yerlerde bulunmak zorundaysanız boğazınızı su ile yumuşatmayı ihmal etmeyin.


REFLÜNÜZÜ KONTROL ALTINA ALIN


Ses Tellerini Korumanın Yolları - refllü


Reflü bir sindirim sistemi rahatsızlığı olsa da fizyolojik etkisinden ötürü yarattığı sonuçlardan biri ses telleri tahrişine bağlı ses kısıklığıdır. Eğer reflünüz varsa doktorunuzun verdiği ilaçlara ve beslenmeyle ilgili önerilere mutlaka sadık kalın. Reflü günümüzde çok sık karşılaşılan bir rahatsızlık. Eğer yemeklerden sonra bir çok defa yanma şikayetiniz olduysa vakit kaybetmeden bir hekime danışın ve rahatsızlığınız ilerlemeden önleminizi alın.


ÇOK YÜKSES SESLE KONUŞMAYIN


Ses Tellerini Korumanın Yolları - yüksek sesle konuşmak


Çok yüksek perdeden konuşmak, seslenmek veya bağırmak ses tellerinize zarar verir. Çok gürültülü ortamlarda farkında olmadan sesimizi yükselterek konuşmak durumunda kalabiliriz. Böyle durumlarda mutlaka ses düzeyimizi ayarlamak belki de konuşmaya çalışmamak en iyisidir. Ayrıca, sahnede şarkı söylerken sesinizi yükselterek duyurmaya çalışmak yerine mikrofonunuzun ses düzeyini biraz daha artırmayı deneyin, böylelikle ses tellerinize fazla yüklenmeden daha uzun süre performans sergileyebilirsiniz. Sesinizi yüksek perdeden kullandığınızı fark ettiğinizde bunu devam ettirmeyin ve tam tersini yaparak biraz sessiz kalıp ses tellerinizi dinlendirmeye çalışın.


UYKUSUZ KALMAYIN


Ses Tellerini Korumanın Yolları - uykusuz kalmayın


Ses sağlığı için yeterli ve kaliteli bir uyku çok önemlidir. Uyku ile ilgili problem yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana danışarak bu konuda yardım alın. Prova, kayıt ya da sahne günleri uykunuzu yeterince almamışsanız sesiniz bundan olumsuz etkilenir ve istediğiniz performansı ortaya çıkarmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Dinlendirici bir gece uykusu için havasızlık, ağır yemekler, kafein ya da stres gibi uykuya dalmanızı olumsuz etkileyebilecek faktörleri ortadan kaldırmakla işe başlayın.


BESLENMENİZE DİKKAT EDİN


Ses Tellerini Korumanın Yolları - iyi beslenme


Beslenme, her konuda olduğu gibi ses tellerini koruma konusunda da başvurulacak en önemli destekleyicilerden biridir. Beslenme her ne kadar temel bir ihtiyaç olsa da, açlığımızı ne ile gideriyor olduğumuz çoğunlukla kendi tercihimizdir. Önemli olan yalnızca karnımızı doyurmak değil, yediğimiz şeylerden vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri alıyor olmaktır. Dengeli ve düzenli beslenmek, vücudumuzu ihtiyaç duyduğu anda ihtiyaç duyduğu gıdalarla desteklemek ve hücrelerimize zarar veren yiyeceklerden uzak durmak, ses tellerimizin uzun yıllar görevini tam kapasiteyle yapabilmesi için de oldukça önemlidir. Daha önceki maddelerde değindiğimiz Reflü ya da uykusuzluk gibi ses kalitemizi olumsuz etkileyen durumlardan korunabilmede de doğru beslenme alışkanlığı büyük rol oynar.