Ayın İlham Veren Sanatçısı: BARIŞ MANÇO
nevermind
Friday December 21 2018, 11:15 AM
Ayın İlham Veren Sanatçısı: BARIŞ MANÇO

Bu aydan itibaren her ay, müzik kariyerinde elde ettiği başarıları ile büyük kitlelerin gönlünde taht kurmuş olan önemli müzisyenlerin ilham veren hayat hikayeleri, Müzik Türkiye blog sayfasında sizlerle buluşacak.


Bu yeni serinin ilk konuğu, şubat ayında vefatının 20.senesi dolacak ama yeri asla dolmayacak olan, bu süre boyunca çok özlediğimiz ve 7’den 77’ye çok sevdiğimiz, Barış Ağabeyimiz, Barış Manço.Barış Manço'nun çocukluğu ve gençliği


Barış Manço'nun çocukluğu Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde, Rikkat ve İsmail Hakkı Manço çiftinin ikinci çocukları olarak Moda’da dünyaya geldi. 3 yaşındayken annesi ve babası ayrılan Barış Manço, babasıyla yaşamaya başladı ve bu süreçte çok sık ev değiştirdi. Cihangir, Üsküdar, Kadıköy hatta Ankara’da yaşayan Barış Manço, eğitim hayatı boyunca farklı okullarda öğrenim gördü. İlkokula ağabeyi Savaş ve ailenin en küçüğü kız kardeşi İnci'nin de okuduğu Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda başladı. 4. sınıfı Ankara Maarif Koleji'nde okudu ve ilkokul son sınıfta tekrar Kadıköy Gazi Mustafa Kemâl İlkokulu'na geçti. Ortaokulda ise yatılı olarak Galatasaray Lisesi'nde okumaya başladı. 4 Mayıs 1959'da babasının ölümü üzerine Galatasaray Lisesi'nden ayrılarak, eğitimini Şişli Terakki Lisesi'nde tamamladı.
Barış Manço'nun müzikle tanışması


Barış Manço ve Kafadarlar grubu Galatasaray Lisesi’nde okurken 1957 yılında amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlayan Barış Manço, 1958 yılında ilk grubu Kafadarlar ’ı kurdu. Ortaokul yıllarında kurulan bu grup rock'n roll ağırlıklı bir repertuara sahipti. İlk bestesi Dream Girl ' ü de bu dönemlerde yapan Manço, bu bestesiyle Ankara'da küçük bir müzik ödülünün de sahibi oldu. İkinci grubu Harmoniler 'i de yine Galatasaray Lisesi'ndeki arkadaşları ile birlikte kuran Manço, 1959'da Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk konserini verdi. Lise yılları bittiğinde Belçika’ya giderek Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi ’nde resim, grafik ve iç mimari eğitimi aldı. Belçika’da Les Mistigris adında, Amerikalı, Belçikalı, İtalyan, Kuzey Afrikalı ve İngiliz müzisyenlerden oluşan bir grupta yer aldı. Bu grubun üyesi olduğu iki yıl içerisinde Paris Olympia’da konser verdi. 1966 yılında ise Paris’te iki 45’lik plak çıkardı (“Il Arrivera” ve “Bien Fait Pour Toi”). 1967 yılında Hollanda'da geçirdiği bir trafik kazasından sonra dudağında derin bir yarık oluşan Manço, onu hafızalarımıza kazıyan bıyıklarını bu sebeple bırakmaya başladı. Aynı yıl Les Mistigris ile kaydettiği “Big Boss Man” isimli dört şarkılık plakta Kol Düğmeleri ’nin ilk versiyonu olan “Bizim Gibi” şarkısı yer alıyordu. 1969 yılında başarılı çalışmalara imza attığı grubuyla yollarını ayırmak zorunda kalan Barış Manço, dudağının üstünde bıyıkları ve nişanlısı Marie ile birlikte, Belçika Kraliyet Akademisi'ni birincilikle bitirerek İstanbul'a döndü.Barış Manço'nun giderek büyüyen şöhreti


Barış Manço ve Kaygısızlar GrubuBarış Manço, Türkiye’ye döndüğünde Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte Kaygısızlar adlı grubu kurdu. Aranjman şarkılara tepki göstererek Anadolu’dan beslenen pop folk tarzında müzik yapmaya başladı. Manço'nun şöhret kazanmasını sağlayan Kol Düğmeleri parçasını da yapan Kaygısızlar grubu, Anadolu türküleri, doğu ezgileri ve çağdaş Batı müziğini sentezleyerek özgün bir tarz oluşturdu. Onuncu plağı “ Dağlar Dağlar ” ile büyük bir çıkış yapan Manço’nun, bu albümü beş ayda 700 bin adet satışa ulaştı ve ona Altın Plak Ödülü’nü kazandırdı. 1971 yılında Moğollar ile çalışan Manço, aynı yıl Kurtalan Ekspres ’i kurdu. İlk klibini 1973’te, “ Hey Koca Topçu ”ya çekti. 1975’te ilk albümü “ 2023 ”ü yaptı. Elektronik altyapısı ve müzikal kalitesiyle 2023 albümü, bas gitarın kullanımı bakımından Dönence ve Gül Pembe parçaları Kurtalan Ekspres'in öne çıkan çalışmalarıdır.1978'de Lale Manço ile evlenen Barış Manço’nun Doğukan ve Batıkan adında iki erkek çocuğu oldu.Barış Manço'nun ödülleri ve televizyon kariyeri


Barış Manço kıyafetleri


Türkiye şartlarında giyim kuşamı, sakalı, yüzükleri ile farklı bir görünüme sahip olduğu için yadırgansa da zaman içinde kendine özgü tarzı ile herkes tarafından kabul gören Barış Manço, başarılarla dolu müzik kariyerinde pek çok ödülün ve unvanın sahibi oldu. 1980 yılında Altın Orfe’de “Nick The Chopper” ve “Ben Bir Şarkıyım” adlı Bulgar şarkısı ile altın madalyalar aldı. Yurtdışında birçok TV programına konuk olarak katıldı, birçok ülkede konserler verdi. Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm ödülü kazandırırken, bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Fransızca, İngilizce ve Felemenkçe olarak yorumlandı. 1991 yılında devlet sanatçısı unvanı, yine aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora unvanı, Uluslararası Teknoloji Ödülü, Japonya Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü, Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı, Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Türkmen Vatandaşlığı ödüllerine layık görüldü.


Barış Manço ekvatordan kutuplara


1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “ 7’den 77’ye ”, 1998 Haziran ayında 370. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekora imza attı. “ Ekvatordan Kutuplar’a ” isimli programında ekibiyle birlikte beş kıtada 100’den fazla değişik yöreye giderek 600.000 kilometreye yakın yol kat etti.
Barış Manço 7den 77ye
56 yıllık hayatına 30 tane 45’lik plak, 14 tane albüm sığdıran, bize bilmediğimiz coğrafyaları tanıtan, dünyanın dört bir yanında konserler veren, bizi baldan tatlı sohbetiyle adam olacak çocuklarla tanıştıran Barış Manço, 1 Şubat 1999 tarihinde Moda’daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.


Çalışmaları 1999'da başlayan ve ölümünden hemen önce tamamlanan, seçilen 23 efsane parçasının yeniden düzenlenmesiyle ortaya çıkarılan 2 CD’lik Mançoloji albümü, Barış Manço’nun ölümünden sonra piyasaya sürüldü ve 2 milyon 440 bine ulaşan satış adediyle 1999 yılının en çok satan albümü oldu.


Barış Manço, Türkiye'de 1950'li yıllarda Erkin Koray ile başlayan, Cem Karaca, Moğollar gibi isimlerle devam eden rock müziğin kurucu isimleri arasındadır. Manço bu dönemde bazı halk türkülerini ve klâsik Türk müziği parçalarını rock müziğe kazandırarak farklı müzik türleri arasında iletişim kurmaya çalışmıştır. Anadolu Rock veya Anadolu Pop isimleriyle anılan bu müzik türü, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği gibi geleneksel müziklerden beslenen bir sentezin ürünüdür.