HEYECANIN DORUK NOKTASI: İLK SAHNE DENEYİMİ
nevermind
Monday February 18 2019, 10:09 AM
HEYECANIN DORUK NOKTASI: İLK SAHNE DENEYİMİ

Müzikle uğraşanlar iyi bilir, parça arayışları, oluşturulan repertuarlar, stüdyolar, provalar hep bir gün bir kitlenin karşısına çıkmak, o kitleyi eğlendirmek ve nihayetinde beğenileri ve alkışları toplamak yani müzikten ve enstrüman çalmaktan duyulan hazzı başkalarıyla paylaşarak zirveye taşımak içindir.


İster işin başında olsun ister bu işe yıllarını vermiş olsun, tüm müzisyenler için o ilk sahne deneyiminin heyecanı bambaşkadır. Her ne kadar her sahne öncesi yeniden ortaya çıksa da ilk sahnenin bilinmezliğinden doğan, endişe, korku, stres, mutluluk ve gururla karışık o ilk heyecan, kesinlikle olumsuz kabul edilerek bertaraf edilmesi gereken değil, her müzisyenin mutlaka yaşaması gereken harika bir duygudur.


Bizler de bu önemli konuyu görmezden gelmeyelim dedik ve ilk sahne deneyimi öncesi heyecanını biraz olsun yenmek, kendini daha hazır ve daha rahat hissetmek isteyenler için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.


İşte, ilk sahne deneyiminize hazırlanırken dikkate alabileceğiniz birkaç öneri...


HAKİMİYETİNİZİ KAYBETMEMEK İÇİN İYİ HAZIRLANDIĞINIZDAN EMİN OLUN


Yeterli çalışma olmadan sahneye çıkmak pimi çekilmiş bir bombayı sahnenin ortasına bırakmak gibidir. Şansınız yaver giderse hiçbir aksilik olmadan konserinizi verir sahneden inersiniz ama, sahneye hazırlıksız çıkmak, hata yapma ve unutma gibi en çok korkulan durumları beraberinde getirir. Provalarınız esnasında tam olarak oturmayan, hatasız olarak rahatça çalınıp söylenemeyen parçalara konser repertuarınızda yer vermeyin. Konserde mutlaka yer almasını istediğiniz parçaların provasını tüm grup üyeleri tarafından hatasız ve kusursuz şekilde çalınana kadar defalarca tekrarlayın.


Öte yandan, sahne performansı sırasında akışı, notayı, tonu, sözleri vs. unutmak çok doğal ve oldukça insani bir durumdur. Doğaçlama yapma konusunda kendinizi geliştirmiş olmanız sahnede bir sebepten aklınızdan uçup giden notaların ve akorların yerini doğru seslerle doldurabilmenizi sağlar. Bu yüzden şarkıların tonunu bilip, unutmanıza rağmen o tonlarla uyumlu sesler çıkardığınız sürece hatanızı göze (aslında kulağa) sokmamış olursunuz. Ayrıca, böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda seçtiğiniz bedel dili ve mimikler de önemlidir. Performans esnasında hareketlerinizle ve surat ifadenizle hata yaptığınızın ya da unuttuğunuzun altını çizmenize, üzülmenize ve bunu hissettirmenize ise hiç gerek yok, grup arkadaşlarınızı zor durumda bırakmamaya odaklanıp, profesyonel davranın ve biraz da doğaçlama kabiliyetinizi konuşturun yeter.


TEKNİK SORUNLARI ÖNGÖRMEYE ÇALIŞARAK GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIN


Öncelikle sahnede size eşlik edecek enstrümanınızı elden geçirmeniz şart. Örneğin gitarınızın akordunun, sap ve entonasyon ayarının yerinde olduğundan emin olmalısınız. Ya yeni ya da yeniye çok yakın tel kullanmanız ve yanınıza yedek bir takım tel olması da çok önemlidir. Enstrüman dışında kullanacağınız tüm aletler, performansa yardımcı olacak aletler dahil, kullanıma hazır olduğu test edilmiş olmalı, örneğin hepsinin (varsa) şarjları dolu, (eskiyse) pilleri değişmiş olmalıdır. Kısacası, sahnede kullanacağınız tüm ekipmanları, sahnede kullanacağınız şekilde önceden test etmek sizi çok daha “hazır”, dolayısıyla çok daha “rahat” hissettirecektir.


Gelelim “sound check” konusuna. “Ses kontrolü” anlamına gelen sound check esnasında, temel olarak sesler, “içeriyi” yani sahne üstünü ve “dışarıyı” yani dinleyicilerin olduğu yeri referans alarak kontrolden geçirilir. İçerideki ses, çaldığınız enstrümanlardan çıkan seslerin size dönük olan monitörlerden size ulaştığı sestir, dışardaki ses ise seyircilerin duyduğu, onlara dönük olan kolonlar ya da subwoofer’lardan aldıkları sestir. Sound check sırasında hem içerideki hem dışarıdaki sesler, işin uzmanı “Tonmaister”lar tarafından ayarlanır fakat bu ayarlamalar sizin geri bildirimlerinize göre yapılır. Özellikle sahne içindeki sesi doğru ve sorunsuz duyana kadar sound check’i bitirmemeniz gerekir. Sahne içi ses kötüyse çaldığınızı düzgün bir şekilde duymadığınız için hata yapma riskiniz artar, performansınızdan zevk almamanız da cabasıdır. “Dışarısı” kötüyse de o özenle hazırlandığınız performansınızın duyulamaması söz konusu olabilir. Bu nedenle, sahne heyecanınızı ve olası aksaklıklardan dolayı yaşadığınız endişeyi en aza indirmek için teknik konulara özenle eğilmeniz, işinizi şansa bırakmamanız gerekir.


SAHNE HEYECANI SAHNEYE ÇIKANA KADAR SÜRER, UNUTMAYIN!


Sahne heyecanı konusunda herkesin hemfikir olduğu bir gerçek var ki, işte bu gerçek heyecanınızı yenmekte size çok yardımcı olabilir: Sahne heyecanı, sahneye adım attığınızda, ya da (bazılarına göre) ilk akoru bastığınızda uçup gider!


İlk defa sahneye çıkacağınız günün gecesinde ne yaparsanız yapın heyecandan uyku tutmayabilir, ama uykunuzu almanızın kendinizi dinlenmiş ve enerjik hissetmenizde etkisi büyüktür. Bu yüzden, bir şekilde heyecanınızı dizginleyerek (uykuya dalmanızı kolaylaştıracak tavsiyelere göz atarak) güzel bir uyku çekmeye çalışın. Ayrıca, sahne günü beslenmenize dikkat edin ne az ne çok yemek yiyin; sahneye tıka basa doldurulmuş bir mideyle çıkmamak önemli fakat bomboş bir mide de sizi pek rahat hissettirmeyecektir. Unutmayın, performansınız esnasında yakacak kalorilere ihtiyacınız olacak, o yüzden besininizi yani “yakıtınızı” almayı ihmal etmeyin. Sadece tavsiye edildiği için sakinlemenize yardımcı olması amacıyla alkolden medet ummayın, hele ki alışık değilseniz sonuçları çok talihsiz olabilir. Ama istiyorsanız ucunu fazla kaçırmadan bir iki yudum bir şeyler içebilirsiniz. Sahne, her ne kadar eğlenmeye ve eğlendirmeye odaklı bir yer olsa da profesyonelliği elden bırakmamanız, kontrolünüzü kaybetmemeniz gereken bir yerdir, ne yapıyorsanız farkında olarak, bilinçli bir şekilde yapın, bu yaklaşım müzik kariyeriniz boyunca size çok şey kazandıracaktır.


PERFORMANSINIZI KAYDETMEYE ÇALIŞIN


Yeterince hazırlanıp, teknik olarak riskleri en aza indirip, korku hissinden sıyrılarak adrenaline kucak açtığınız o ilk sahne deneyimi öncesi yaşadığınız heyecanı unutmamak için, aynı zamanda kendinizi izleyerek ve dinleyerek hatalarınızı düzeltebilmeniz için konserinizi kaydedin. Eğer konsere çıktığınız mekân tarafından kayıt alınıyorsa ne ala, ama öyle bir durum yoksa bu işi güvendiğiniz bir arkadaşınıza teslim etmeniz gerekebilir. Unutmayın, yıllar sonra o günü hatırlamak, elinizi kolunuzu nereye koyacağınızı bilemediğinizi izlemek, mimiklerinizden ne kadar heyecanlı olduğunuzu okumak size çok değişik bir haz verecek. En önemlisi, kendinizi müziksel açıdan ne kadar geliştirmiş olduğunuzu görmek sizi çok gururlandıracak. O yüzden, bir şekilde o önemli günü kayıt altına almaya çalışın.


Tüm bu hazırlıkların ötesinde, sahne heyecanını yenmenin en iyi ilacı sahnede eğlenmek, kendinizi müziğe, ritme ve bir parçası olduğunuz ahenge teslim etmektir. Birlikte sahneye çıkmak üzere olduğunuz grubunuzla korkularınızı ve endişelerinizi paylaşmak yerine sahnede eğlenmeye ve dinleyenleri eğlendirmeye odaklanacağınız konusunda hem fikir olun. Göreceksiniz bu motivasyon tüm endişelerinizi ve dizlerinizin titremesini sihirli bir değnek gibi bir anda yok edecek!


murathanakordeon
@murathan-akordeon   3 years ago
Küçük işlerle başlamalı. Barda mesela cafede veya bir youtube videosu gibi. Zamanla hepsi öğreniliyor :)