Son Dönemde Yayınladıkları "ilk" Albümleriyle Dikkat Çeken Müzik Grupları
nevermind
Wednesday May 1 2019, 10:17 PM
Son Dönemde Yayınladıkları "ilk" Albümleriyle Dikkat Çeken Müzik Grupları

Barabar


Oyuncular Serkan Keskin ve Taner Ölmez ’in de aralarında bulunduğu Barabar , Ocak 2019’da Anonim Yapım adlı şirketten “ Memleket Nere? ” adlı ilk albümünü yayınladı. Serkan Keskin , Taner Ölmez ve Fırat İkisivri ’nin bir araya gelip müzik yapmalarıyla başlayan süreç, Caner Malkoç , Cihan Tanrıverdi , Özgür Taş , Serkan Polat ve Sibel Altan ile birlikte çok renkli ve çok sesli bir projeye dönüştü ve Barabar adını aldı. Türk Halk Müziği parçalarını batı müziği enstrümanları ve altyapısıyla düzenleyerek kendi tarzlarını oluşturan grubun albümünde “ Feridem ”, “ Köprüden Geçti Gelin ”, “ Yürüyorum Dikenlerin Üstünde ” ve “ Lingo Lingo Şişeler ” gibi sevilen halk müziği eserleri yer alıyor.

Jakuzi


Peygamber Vitesi projesiyle ve yayınladığı “ İzlenmemiş Filmler İçin Şarkılar ” isimli EP ile adını duyurarak dikkatleri üzerine çeken solist ve söz yazarı Kutay Soyocak , bas gitarist Taner Yücel ile bir araya gelerek bir Türk synth-pop grubu olan Jakuzi ’yi kurdu. İlk olarak “ Koca Bir Saçmalık ” isimli şarkıları ve klipleri ile online platformlarda görücüye çıkan ve büyük beğeni toplayan Jakuzi , 2017’de Domuz Records etiketiyle kaset formatında “ Fantezi Müzik ” isimli ilk albümlerini yayınladı. Albümde yer alan ve özenle seçildiği her halinden belli olan 11 parça, 80’ler pop ve arabesk türlerinden izler taşıyor. Geçtiğimiz günlerde yeni albümleri “ Hata Payı ” ile birlikte Avrupa turnesi programlarını açıklayan grup, kendilerine sadık bir hayran kitlesi yaratma yolunda emin adımlarla ilerliyor.


Kargaşa Projesi


2018 Kasım’ında yayınladıkları “ Sinyal Yok ” isimli ilk albümlerinde yer alan 5 şarkıyla 20 dakikalık hikâyelerini aynı anda hem yumuşak hem de çok güçlü bir sound üzerinden etkileyici bir şekilde anlatan Kargaşa Projesi ’nin temelleri 2002 yılında atıldı. Orçun Öçgüder , Can Derya ve Murat Can tarafından İzmir’de kurulan Kargaşa Projesi , grubun kurucularından Murat Can’ın 2013’de mide kanserine yenik düşmesinden sonra çalışmalarına bir süre ara vererek yaralarını sarmaya çalıştı. Aradan geçen üç yılın ardından, Mert Kuldemir , Onur Özkara , Cenk Limni ve Melisa Kuldemir ’in katılımıyla son halini alan ve ilk albümlerini yayınlayan grubun bu albümdeki ruh halini, tanıtımında geçen şu cümle çok iyi özetliyor: “Sinyal Yok, bu dünyadan ayrılanları ve geride kalanları anlatan bir çalışma. O an, hayatta kalanlar için zaman durur.”


Ne Jupiter


Üç yakın arkadaş tarafından kurulmuş olan müzik grubu Ne Jupiter , 2018 Mart’ında “ Aklımın Derinlerinde ” isimli 5 şarkıdan oluşan ilk albümlerini yayınladı. Albümdeki “ Gökyüzüm Siyah Olsa Da ” şarkısı yayınlandıktan kısa bir süre sonra Spotify’da “ Türkiye Viral 50 Listesi "nde yer aldı. Grubun vokalisti Melih Baydoğan ve gitarist Batuhan Tıp Fakültesinde, davulcu Abdurrahman ise Mimarlık Fakültesinde okuyor. Grubun ismi sanılanın aksine gezegen olan Jüpiter’den gelmiyor. İsmin kaynağı latince bir deyiş olan “ Ne jupiter quidem omnibus placet ” cümlesinden geliyor. “Tanrı bile herkesi memnun edemez” anlamına gelen bu söz, grubun kendi deyimiyle “İnsanların artan mutsuzluğunu dışa vuran, aynı zamanda grubun şarkılarına da ilham veren bir söz.”


Ufomuo


Ersin Yılmaz ve Alper Akalın ’dan oluşan ve “ İyi Biri ” ve “ Sensizliğin Kalanı ” gibi şarkılarla adını duyuran Ufomuo grubu, geçtiğimiz ağustos ayında yayınladıkları “ Birden ” adlı kayıtlarıyla pek çok kişinin yeni müzik radarına takılmıştı. Kendi besteleri kadar başarılı cover’ları ile de dikkat çeken grup, yeni yılın ilk günlerinde yayınladıkları “ Kararsız İsyanlarım ” adlı teklileriyle dinleyenlerden tam not aldı. Albüm kapağındaki görsel için dinleyicilerinin yolladıkları fotoğraflardan kolaj yapan Ufomuo grubu üyeleri Ersin ve Alper, şimdilerde ayrı şehirlerde yaşasalar da müzik için sık sık bir araya geliyorlar.


Konuya Fransız


Temelleri 2014 yılında Erdem Türk (elektrik gitar) ve İlkay Dağ (klavye) adındaki iki lise arkadaşının birlikte müzik yapma hayalleri ile atılan Konuya Fransız , aralarına solist olarak katılan Kerem Sarı ile birlikte yaptıkları ilk teklileri “ Sabah Telaşı ” ile kısa süre içinde fark edilerek büyük beğeni kazandı. 2014 yılından 2016 yılına kadar yayınladıkları kayıtlarıyla hayran kitlelerini genişleten grup, Haziran 2016’da konser dönüşü yaşanan talihsiz bir trafik kazasında Kerem Sarı 'yı kaybetti. Yaklaşık bir yıl kadar ara veren grup 2017 yılında Görkem Ersoy ’un vokaliyle yollarına devam etme kararı aldı. Bas gitarda Emre Boztepe ve davulda Timuçin Özdemir ile birlikte son halini alan grup, “ Hallice Halim ” ve “ Bu Kuyu Ulaşılmaz ” gibi teklilere imza attıktan sonra, “ Tuzak Payı ” isimli ilk albümlerindeki 7 şarkıyı 2018 yılında dinleyicileriyle buluşturdu.


Perdenin Ardındakiler


Doruk Ereşter ve Utku Kaçmaz tarafından kurulan Perdenin Ardındakiler , Future R&B konseptinde yaptıkları çalışmalarını bir süredir dinleyicileriyle buluşturuyordu. Dinleyenlerden oldukça iyi dönüşler alan ve kayıt sürecini farklı şehirde olmaları sebebiyle yalnızca internet üzerindeki yürüten ikili, “ Gökyüzü ” adını taşıyan ilk teklilerini Abeone Record üzerinden dijital mecralara sundu. Spotify’da “ Türkiye Viral 50 Listesi "ne giren “ Gökyüzü ”, gün be gün artan dinlenme sayısıyla grubun daha geniş kitleler tarafından tanınmasına vesile oldu. Farklı şehirlerde yaşayan grup üyeleri Doruk ve Utku, dinleyicilerine aynı şehirde (Ankara’da) yaşamaya başladıklarını ve artık daha çok ürettikleri bir döneme gireceklerinin müjdesini verdi.


İkiye On Kala


Uğur Uras ’ın gitarda olup vokalliğini yaptığı grupta elektrik gitarda Hür , geri vokalde Sumi , bas gitarda Korhan , klavyede Furkan , davulda ise Erkan yer alıyor. YouTube üzerinden adlarını duyuran grubun 2018 yılında yayınladıkları “ Ev Kayıtları ” ve “ Yaka Faça ” albümlerinde; “ Bakkala Diye Çıkıp Sana Gelesim Var ”, “ Yazmaktan Yorulmadım ama Bir Satır Da Olsa Haberin Olsaydı ”, “ İstanbul Güzel Şehir ama Yaşanacak Yer Değil ”, “ Üzgünüm, Bu Defa Pek Hoş Değil Konu ” gibi daha ilk anda isimleriyle dikkat çekmeyi başaran şarkılar yer alıyor. Mizah içerikli sözleri etkileyici tınılarla harmanlayan grup, her parçalarında hem özgünlük hem tanıdıklık hissi yaratıyor.

Eskitilmiş Yaz


2018’de ilk EP’leri “ Seni Şimdiden Özledim ”i yayınlayan Eskişehirli grup Eskitilmiş Yaz , ilk olarak Sofar ’daki performanslarıyla dikkat çekti. Vokalde Burak Savaş , gitarda Metehan Çelik , bas gitarda Deniz Kanmaz , davulda Tunca Karaaslan , klavye ve synthlerde ise Deniz Kanmaz ve Furkan Yılan ’ı dinlediğimiz albümdeki parçaların düzenlemeleri grup üyelerinden Burak Savaş ve Deniz Kanmaz’a ait. Kapağında Nilipek imzası taşıyan albüm, özellikle güçlü ve başarılı şarkı sözleriyle dikkat çekiyor.

Hey! Douglas


Hip hop grubu ModeXL ’in iki üyesinden biri olan VEYasin ’in projesi Hey! Douglas , ilk albümü “ Marşandiz ”i Mart 2019’da yayınladı. 70'li yılların saykodelik, funk ve soul şarkılarını elektronik melodilerle süsleyip düzenleyen VEYasin , bu çalışmaları Hey! Douglas adı altında internet üzerinden ve konserlerde uzun zamandır dinleyicileriyle buluşturuyordu. Merakla beklenen ilk albümünü bu sene yayınlayan VEYasin , 10 şarkıdan oluşan albümde, dinleyicilerini uzun bir yolculuğa çıkararak beklentileri fazlasıyla karşıladı. Yeni parçalarını da heybesine katıp yoluna devam eden Hey! Douglas , bu sezonda da hız kesmeden mekanların ve festivallerin aranan ismi olmaya devam edecek gibi görünüyor.
Peki ya siz? Bu aralar hiç yeni bir grup keşfettiğiniz oldu mu?