MÜZİKLE İLGİLİ UFKUNUZU AÇACAK 15 İLGİNÇ BİLGİ
nevermind
Tuesday July 2 2019, 11:05 PM
MÜZİKLE İLGİLİ UFKUNUZU AÇACAK 15 İLGİNÇ BİLGİ

Müziğin canlılar üzerindeki etkileri ve tarihteki önemli müzik insanları hakkında şaşırtıcı bilgileri bu yazıda bir araya getirdik. Keyifle okumanızı diliyoruz.

 1. Leo Fender, gitarla haşır neşir olan herkes için efsanevi elektro gitarların dahi mucidi olarak bilinir. Stratocaster ya da Telecaster Fender gitar modelleri dünyadaki en ünlü gitaristler tarafından tercih edilmiştir. Leo Fender’in müzik tarihinde yarattığı etki tartışılmazken bu ünlü gitar modellerini gitar çalmayı bilmeden tasarlaması da oldukça ironiktir.
 2. Çalma listenizdeki en sevdiğiniz şarkılar, şarkı sözlerini, besteyi ya da şarkıcının kendisini beğenmenizden dolayı favoriniz olmayabilir. En sevdiğiniz şarkıların pek çoğu üzerinizde etkisi olan duygusal bir olayı çağrıştırdığı ya da şarkıyla ilgili herhangi bir hafızayı ilişkilendirdiği için beğeninizi kazanır. Çalma listeleriniz mevcut duygusal durumunuz hakkında (siz gizlemeye çalışsanız dahi) ipucu verebilir.
 3. Müzik, beyin için en iyi egzersizdir ve beynin her tarafını harekete geçirir. Müzik terapisi son birkaç yıldan beri farklı nörolojik durumları tedavi etmek için kullanılmaktadır ve faydası kanıtlanmıştır. Parkinson ve Alzheimer hastalarına yardımcı olmak için müzik terapilerine sık sık başvurulur. Ayrıca müzik, hastaların kişisel hatıralarını hatırlamalarına, depresyon ve endişe ile savaşmalarına yardımcı olabilir.
 4. Leicester Üniversitesi'ndeki araştırmacılar yaptıkları çalışmalarda ineklerin rahatlatıcı bir müzik dinlerken %3 daha fazla süt ürettiklerini keşfetti. Güney Kore'deki bilim insanları ise özellikle klasik müziğin bitkilerin daha hızlı büyümelerine yardımcı olduğunu kanıtladı.
 5. 1994 yılbaşı arifesinde, rock yıldızı Rod Stewart, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Copacabana plajında şimdiye kadarki en büyük ücretsiz rock konserinde sahne aldı. Konserde 4,2 milyon insandan oluşan büyük bir kitle Rod Stewart şarkılarıyla eğlendi.
 6. Warner Brothers şirketi, “Happy Birthday” şarkısının telif haklarına sahip olduğu için her yıl fazladan 2 milyon dolar gelir elde ediyor.
 7. Sanremo Müzik Festivali ilham alınarak düzenlenen ilk Eurovision Şarkı Yarışması 1956 yılında 7 ülkenin katılımıyla İsviçre’de gerçekleşti. Kazanan ev sahibi İsviçre oldu. Eurovision’u en fazla kazanan ülke unvanını 7 birincilikle İrlanda elinde tutuyor.
 8. Spice Girls grubunun “Wannabe” şarkısı, 1940'lardan bu yana yapılan şarkıları kapsayan “Hooked on Music” adlı bir çevrimiçi teste göre dinleyiciyi en hızlı “yakalayan” pop şarkısı seçildi. Ortalama bir dinleyicinin şarkıyı tanıması 2,29 saniye sürdü.
 9. 1912'den 1948'e kadar olan modern Olimpiyat Oyunlarının ilk günlerinde ressamlar, heykeltıraşlar, yazarlar ve müzisyenler altın, gümüş ve bronz madalya için mücadele etti. O dönemlerde müzik, resim, şiir, edebiyat ve mimarlık modern Olimpiyat Oyunlarının bir parçasıydı.
 10. Michael Jackson, müzik kariyeri boyunca kazandığı çok sayıda ödülle de adını müzik tarihine altın harflerle yazdırdı. Jackson, toplamda 23 Guinness Dünya Rekoru’na imza attı, 13 Grammy Ödülü, 40 Billboard ödülü ve 26 Amerikan Müzik Ödülüne layık görüldü.
 11. Beethoven sağır olduğunda piyanosunun bacaklarını kesti ve yerde oturup titreşimleri hissederek parçalarını bestelemeye devam etti. Dünyaca ünlü 9. Senfonisinin prömiyerinde ise tamamen sağırdı ve salondaki dinleyiciler onu ellerini, şapkalarını, mendillerini sallayarak "alkışladı".
 12. Hoşunuza giden bir müziği dinlerken hissettiğiniz ürperti, vücudunuzda salgılanan dopamin hormonundan kaynaklanır.
 13. John Cage’in ‘Organ2 / ASLSP (As Slow as Possible)’ (Olabildiğince Yavaş) isimli sıra dışı parçasının çalınıp bitmesi 639 yıl sürüyor. Programlanmış bir orgda 2001 yılında çalınmaya başlanan eserin icrasının 2640 yılında bitmesi bekleniyor.
 14. Alışveriş mağazalarında çalınan yavaş tempolu (“slow”) müzik parçaları, alışverişin uzun sürmesi ve daha çok harcama yapabilmeniz için tercih edilir. Restoranlarda ise daha hızlı tempolu müzikler çalınıyorsa bilin ki yemeğinizi hızlıca yiyip kalkmanız ve yeni müşterilere yer açmanız isteniyordur.
 15. Notayı ilk olarak Sümerler, Hititler ve Mısırlıların kullanmıştır, günümüzdeki nota sistemi ise 10. yüzyılda yaşamış bir Milanolu keşiş ve müzik teorisyeni olan Guido d'Arezzo (991-1033) tarafından oluşturulmuştur.

 


Bu listeye eklemek istediğiniz ilginç bilgiler varsa yorumlarda paylaşın, bilgilerimiz çoğalsın happy-1 ??