Kıymeti Hiç Bilinememiş 10 Türk Rock Grubu
nevermind
Tuesday July 17 2018, 11:24 AM
Kıymeti Hiç Bilinememiş 10 Türk Rock Grubu

Müzik sektörü, içine dahil olmak isteyen herkesi kucaklayan, geniş gönüllü bir sektör gibi görünse de yapılan çalışmaların geniş kitlelerle buluşması, hak edilen değeri ve ilgiyi görmesi ne yazık ki her zaman mümkün olamıyor. Bu yazıda, tanıyanları tarafından gerek şarkıları ve albümleri gerekse duruşlarıyla oldukça beğenilmiş olan fakat kıymeti yeterince bilinemeyen 10 Türk Rock grubunu inceleyeceğiz.

 1. FLÖRT  Flört , Ozan Kotra , Ata Akdağ , Çağatay Kehribar ve Hakan Çağlar 'dan oluşan, 2000 yılında Kim Bunlar grubunun dağılmasıyla kurulmuş olan bir Türk Rock grubu. Şarkı sözleri, çok sesli vokalleri ve eğlenceli klipleriyle dikkat çeken grup, çalışmalarında The Beatles ve MFÖ’den esintiler barındırıyor. Çok büyük kitlelere ulaşamamış olsa da sadık dinleyicileri tarafından yıllardır beğeniyle takip edilen Flört ’ün Türk Rock müziğine kazandırdığı parçaları arasında Yalnızlık Mevsimi , Cemiyette Pişiyoruz , Bize Dervişler Geldi , Yola Devam ve Rasta Baba bulunuyor.


 2. PEYK  Peyk , 30 yıla yaklaşan müzik kariyerinde fazla kalabalık olmayan kemik bir dinleyici kitlesi tarafından sıkı takip edilen, hatta sevenleri tarafından adeta pamuklara sarılıp paylaşılmak istenmeyen nevi şahsına münhasır bir Rock grubu. Üniversite yıllarında temelleri atılan ve son halini 2006 yılında alan Peyk ’in kadrosunda İrfan Alış (vokal), Serdal Ersoy (gitar), Ertan Çalışkan (davul), Özgür Ulusoy (keman, klavye) ve Barış Tokgöz (bas) var. Uyku ol , Don Kafa , Suluşaka , İstanbul ve Büyükanne  grubun en dikkat çeken parçaları.


 3. ZARDANADAM  2001 yılında bir grup öğretim üyesi tarafından kurulmuş olan Zardanadam ’ın kadrosunda Erbatur Çavuşoğlu (Vokal), Utku Doğruak (Ritim Gitar), Tolga Kaya (Solo Gitar), Cem Polat (Davul) ve Paşa Altın (Bas Gitar) yer alıyor. İkisi Single toplam 6 albümü bulunan Zardanadam sadece kendi bestelerini çalıp söylüyor ve provalarını kendi stüdyolarında yapıyor. Kendi yağıyla kavrulan bu başarılı grupla tanışmak isteyenler fikir sahibi olmak için şu parçalarını dinleyebilir: Hepsi Hepsi Hayat Nasıl Olsa , Sen , Mayıs , Gelmesen De Olur , Yarim .


 4. ÇAMUR  Müzik kariyerine 1996 yılında başlayan ve Rock müziğinin alternatif isimlerini yakından takip edenler tarafından gayet iyi tanınan Çamur grubu , uzunca bir sürenin ardından 2017 yılında yeniden bir araya gelerek Ayrılamıyoruz Meliha ’yla / Ömrüm parçalarını içeren bir 45’lik yayınladı. Hemen ardından albüm çalışmalarına başlayan grup, 2018 yılı Nisan ayında tüm dijital platformlarda yayınladığı Bünye Meselesi albümü ile konserlerde boy göstermeye başladı. Yeni parçalarının yanında grubun kült şarkıları arasında Bu Aşkın Izdırabını , Halim Öyle ve Hara var.


 5. PİLLİ BEBEK  1993 yılında Cem Kısmet (Vokal, Gitar) tarafından Ankara'da kurulan Pilli Bebek ’in kadrosunda Emre Yalçıntaş (Gitar, Geri Vokal), Alican Narman (Bas Gitar, Geri Vokal), Evren Karakul (Klavyeli Çalgılar), Emre Günaydın (Davul), Sonat Özer (Perküsyon) de yer alıyor. Yıllardır hız kesmeden sayısız performansa imza atan Pilli Bebek , bahar şenlikleri ve festivallerin olmazsa olmaz gruplarından. Sevilen dizi Behzat Ç . ile sesini geniş kitlelere duyurma fırsatı yakalayan grubun en sevilen parçaları arasında Olsun , Bak ve Çoğu Zaman yer alıyor.


 6. MALT  Cenk-Erdem ikilisinden tanınan Cenk Durmazel ’in solistliğini yaptığı Malt , 2007 yılında Cenk Durmazel ve diğer grup üyeleri Barış Ertunç (Gitar, Vokal) ile Cenk Turanlı (Bas Gitar) tarafından kuruldu. Kendi Adını Taşıyan İlk Albüm isimli ilk albümleri 2007’de, Arıza isimli ikinci albümleri ise 2010’da yayınlanan grup, çeşitli mekanlarda yoğun bir şekilde dinleyicileriyle buluşuyor. Partneri Erdem Uygan ile Türkiye’yi örneği olmayan benzersiz ve kaliteli bir mizah anlayışıyla tanıştıran Cenk Durmazel ’in kaleminden çıkan şarkı sözleri, içerdiği ironiyle fark ediliyor.


 7. KRAMP  1984 yılında İstanbul’da Nezih Onur , İdris Tübcil ve Doğan Sakin tarafından kurulan Kramp , sadık dinleyici kitlesinin kalbinde başkasıyla doldurulamayacak bir yere sahip. Lan N’oldu ve İstanbul Sokakları isimli 2 albümleri bulunan grubun, Tek Başına , Püf Püf , Lan N’oldu ve Gitme gibi şarkıları yıllarca konserlerde Rock severler tarafından hep bir ağızdan söylendi. Grubun bas gitaristi ve kurucusu Nezih Onur ’u 2018 Şubat ayında kaybettikten sonra eksik kalan ve çalışmalarına ara veren Kramp’ı, sevenleri yeniden sahnelerde görmek istiyor.


 8. KAÇAK  Temellerini 1996 yılında Övünç Dan ve Ali Seval ’in attığı Kaçak grubu nun aktif kariyerinin sıfır noktası, dereceye girdikleri Nokia Super Sound yarışması oldu. Grupta Övünç Dan (Gitar, Vokal) ve Ali Seval (Gitar, Vokal)’in yanı sıra Tuncay Mağden (Bas Gitar), Burak Ersoy (Davul) ve Hüseyin Can (Solo Gitar) yer alıyor. Bilenlerin yere göre sığdıramadığı Kaçak’ın grup üyeleri popüler kültüre uzak kalmaktan şikayetçi değil. Kaçak’la tanışmak isteyenler grubun Koymaz , Slogan Yok , Silahlı ve Tehlikeli gibi beğenilen parçalarını dinleyebilir.


 9. NEYSE  İki yakın arkadaş Deniz Ünlü ve Selim Kırılmaz tarafından 2000’lerin başında kurulan Neyse , 2009 yılında ilk Single çalışması Yapma Meydan ’ı yayınladı. Grup, 2010 yılında aralarına katılan Melih Balta ile son halini aldı. 2011’de isimlerini taşıyan ilk albümlerini Babajim Records şirketinden yayınlayan Neyse, ikinci ve son albümleri Haykırmadan Anlatamam ’ı 2017 yılının Mart ayında Sony Music etiketiyle yayınladı. Kendi bestelerinin yanı sıra konserlerinde çaldıkları Pearl Jam cover’larıyla bilinen Neyse’nin en sevilen şarkılarından bazıları Devran , Siyah ve Kırık .


 10. HARDAL  1976 yılında Cahit Kukul (Gitar, Vokal), Sedat Avcı (Avdıkoğlu) (Davul) ve Aydın B. Şencan (Bas Gitar) tarafından kurulan Hardal ’ın kadrosu, Şükrü Yüksel (Gitar, Vokal) ve Özkan Turgay (Klavye) ile tamamlandı. Nasıl Ne Zaman isimli ilk albümleri 1978’de, Long Play olarak yayınlanan grup, Zor isimli parçalarıyla büyük ses getirdi. İkinci LP’leri Nereden Nereye ’nin ardından sessizleşen grup, 1998’de yeniden bir araya gelerek Yeniden Doğuş ’u yayınladı. Grubun en sevilen şarkıları arasında Leyla , Gitme ve Zor yer alıyor.